SZKOLIMY!

Szansa dla Nepalu

W czasie jak część z nas jeździ od sklepu do sklepu, próbując skreślić wszystkie pozycje z listy wyposażenia, które pojedzie do Piskaru, druga część zespołu prowadzi zajęcia w szkołach marzeń, jak można by je opisać patrząc z perspektywy zwykłego młodego Nepalczyka.

Z pierwszej pomocy i podstawowych zabiegów resuscytacyjnych większość uczniów jest już przeszkolona. Czas na kolejne nie mniej ważne tematy: HIV/AIDS, choroby zakaźne czy higiena rąk i zębów dla maluchów. Do tego ostatniego tematu Monika jeszcze w Polsce przygotowała kapitalne pomoce naukowe. Do dyspozycji mamy pluszowe zabawki imitujących bakterie oraz farbki do malowania skóry w celu zobrazowania jak przenoszą się drobnoustroje na brudnych rękach. Dzieciaki są zachwycone. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły zajęcia „Between women”, czyli zajęcia dotyczące zdrowia reprodukcyjne, budowy i funkcjonowania żeńskiego układu rozrodczego, fizjologii cyklu miesiączkowego, i metod planowania rodziny. W Nepalu podobnie jak w wielu ubogich społeczeństwach, tematy związane z płodnością i seksualnością są rzadko podejmowane. A dla dorastających dziewcząt niedobór tego rodzaju wiedzy może być katastrofalny w skutkach. Cieszymy się że mogliśmy rozwiać ich wątpliwości i odpowiedzieć na wiele naprawdę poważnych pytań.

A czemu nazywamy te szkoły, szkołami marzeń? Bo w Nepalu edukacja to nie obowiązek a przywilej, dostępny tylko dla nielicznych. A edukacja na naprawdę dobrym poziomie to już prawdziwy luksus. A luksusy niestety kosztują… Każde z dzieci tam się uczących ma swojego sponsora zza granicy. Najczęściej są to kraje takie jak Francja, USA, Kanada, chociaż znaleźliśmy także jedną dziewczynkę, której edukacje opłaca polka urodzona w Gdańsku. Za relatywnie niewielkie pieniądze sponsorzy Ci dają tym dzieciom ogromne możliwości. Nie wspominając już o bezpiecznym dachu nad głową, regularnych posiłkach czy opiece medycznej. Kto z Was by nie pomógł tym uroczym maluchom? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *