Szkolenia medyczne

faro airport transfers

Szkolenia medyczne

Obserwacje poczynione podczas wyjazdu rekonesansowego pokazały, że kluczowym elementem każdej mądrej pomocy jest edukacja. Z racji naszego wykształcenia postanowiliśmy się skupić na zagadnieniach medycznych i prozdrowotnych. Deficyt tego rodzaju wiedzy jest bardzo powszechny, a jej uzupełnianie odnosi niewątpliwie pozytywny wpływ na przyszłość młodzieży, będącej u progu dorosłości.

Do prowadzenia zajęć wybraliśmy 2 szkoły leżące w dzielnicy Boudha w Kathmandu: Srongtsen Bhrikuti Boarding High School – w której Karol prowadził już zajęcia w 2015 roku, oraz Shree Mangal Dvip Boarding School. Nie są to zwykłe szkoły, lecz instytucje, które dla każdego ze swoich podopiecznych poszukują zagranicznego sponsora opłacającego edukację. Taki sponsor pokrywa także koszty wyżywienia, mieszkania, ubrań i pomocy naukowych.  Dzięki temu, w tych szkołach mogą się uczyć dzieci z bardzo odległych górskich regionów, a poziom przekazywanej wiedzy nieporównywalnie przewyższa szkoły rządowe.

Szkolenia trwały pięć tygodni i obejmowały tematy takie jak: pierwsza pomoc, podstawowe zabiegi resuscytacyjne, HIV/AIDS, budowa i funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego, fizjologia cyklu miesiączkowego, metody planowania rodziny, higiena rąk i jamy ustnej. Łącznie wzięło w nich udział 650 uczniów.

Przygotowaliśmy szereg pomocy naukowych. Mieliśmy do dyspozycji prezentacje multimedialne fantom do ćwiczenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, plansze poglądowe, filmy edukacyjne, przykładowe materiały używane przy udzielaniu pierwszej pomocy, model do nauki prawidłowego mycia zębów a także pluszowe zabawki imitujące bakterie oraz farbki do malowania skóry w celu nauki higieny rąk najmłodszych uczniów.

Wcielenie się w rolę nauczycieli było dla nas prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście nasi uczniowie świetnie mówili po angielsku, a ich zainteresowanie zarówno tematami, jak nami samymi, niezmiernie motywowały nas do pracy. Każdy dzień spędzony z nimi wspominamy z ogromną przyjemnością.

Ostatniego dnia w obu szkołach został przeprowadzony konkurs, polegający na odgrywaniu scenek pokazujących prawidłowe postępowanie w różnych sytuacjach związanych z omawianymi tematami. W konkursie wzięło udział po 15 uczniów z każdej szkoły, a w nagrodę otrzymali oni podręczne apteczki. Dodatkowo każda ze szkół otrzymała jeden używany komputer – laptop.

Podsumowanie prowadzonych szkoleń
Temat Forma zajęć Czas trwania zajęć Grupa wiekowa Liczba uczniów
Srongtsen Bhrikuti Boarding High School Shree Mangal Dvip Boarding School
Pierwsza pomoc Teoria + praktyka 60 minut IV-X klasa 128 176
Podstawowe zabiegi resuscytacyjne Teoria + praktyka 120 minut VI-X klasa 225 135
HIV/AIDS Teoria 90 minut VII-X klasa 64 56
Zdrowie reprodukcyjne, budowa i funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego, fizjologia cyklu miesiączkowego, metody planowania rodziny Teoria 120 minut VII-X klasa, dziewczyny 85 85
Higiena rąk i zębów Teoria + praktyka 45 minut przedszkole 50 40
Polska i Europa Teoria 45 minut III-VI klasa 169 130